Kolacja, obok śniadania i obiadu, jest jednym z 3 posiłków głównych. A choć jej rola w opinii dietetyków jest kluczowa, przez wiele osób często traktowana jest po macoszemu. Na kolację albo nie ma czasu, albo pomysłu. O ile jednak czas wcale nie jest tu niezbędny – zdrową i szybką kolację możesz przygotować w ciągu maksymalnie dwóch kwadransów – to już pomysł naprawdę warto mieć. A jeśli brak Ci pomysłu na kolację, sprawdź koniecznie nasze przepisy. Masz dziś ochotę na coś konkretnego?

Jak powinna wyglądać prawdziwie zdrowa kolacja? O której godzinie należy spożywać ostatni posiłek dnia?

Chyba każdy słyszał o zasadzie, według której kolację, czyli ostatni posiłek dnia, należy zjeść jeszcze przed godziną 18-stą. Po 18-stej nie jemy już nic aż do samego śniadania. Czy jest to właściwa zasada, zgodna z faktycznymi zaleceniami dietetyków? Otóż nie.

Porę kolacji powinien wyznaczać nasz rytm dobowy, a ten u każdego może być nieco inny. Zamiast więc trzymać się źle skonstruowanej zasady, która bardzo często kończy się dyskomfortem, problemami z zaśnięciem i nocnymi wycieczkami do kuchni, przyjmij tę, która mówi, że kolację należy zjeść zawsze na 2-3 godziny przed snem.

A co powinno być tym ostatnim posiłkiem w ciągu dnia? Nasze przepisy na kolację zawierają sporo pomysłów na to, jak zjeść smacznie, zdrowo i zapobiec wieczornemu lub nawet nocnemu ssaniu w żołądku.

Co powinien zawierać właściwie skomponowany przepis na kolację? Co na kolację dla osób mających problemy z nocnym podjadaniem?

Zdaniem dietetyków z Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej, pełnowartościowa, zdrowa kolacja powinna dostarczać ok. 25% dziennej wartości energetycznej. Jeśli więc trzymasz się diety obliczonej na 2000 kcal spożywanych każdego dnia, na kolację przypadnie Ci mniej więcej 500 kcal. Te 500 kcal to zaskakująco dużo, a biorąc pod uwagę pomysłowość autorów naszych przepisów, kolacja taka może okazać się zaskakująco sycąca i przede wszystkim smaczna.

Jakie składniki powinien zawierać taki przepis na kolację? Na stronie NCEŻ znajdziesz informację o tym, że: Posiłek ten powinien być lekki, komponowany z produktów zbożowych pełnoziarnistych z dodatkiem produktów będących źródłem białka i tłuszczów pochodzenia roślinnego wraz ze znacznym udziałem warzyw. I właśnie takie przepisy znajdziesz poniżej. Co ważne, skomponowane w ten sposób posiłki są również najlepszym rozwiązaniem dla osób mających problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała oraz z tzw. nocnym podjadaniem. Zawarte w nich białko zapewni uczucie sytości, a węglowodany złożone wspomogą proces nocnej regeneracji.

Ile potrzebujesz czasu na przygotowanie szybkiej kolacji? Który z pomysłów na szybką kolację okaże się Twoim ulubionym?

Wszystkie przepisy na kolację, które tu znajdziesz, opisane są m.in. przy pomocy szacunkowego czasu niezbędnego na przygotowanie danej potrawy. Dzięki temu możesz natychmiast ocenić nie tylko, czego będziesz potrzebować, ale również ile zajmie Ci przyrządzanie konkretnej potrawy. Jeśli szukasz pomysłu na szybką kolację, skup się przede wszystkim na tych przepisach, których czas realizacji obliczony został na maksymalnie 20 minut. Może to być zarówno chrupiąca sałatka ze słodkim Quinoa trio i krwistą pomarańczą, kasza jaglana z pesto z jarmużu, suszonymi pomidorami i fetą jak i Carpaccio z melona z chrupiącym Quinoa Trio. Brzmi pysznie? Gwarantujemy, że tak samo pysznie smakuje!