Skoro tu jesteś, to znaczy, że szukasz pomysłu na śniadanie. Zapewne masz już dosyć standardowego zestawu składającego się z kawy i białego pieczywa lub z płatków, które tylko udają pełnowartościowy produkt. Być może ktoś bliski poradził Ci zmianę diety, a może to Twój organizm powiedział głośno „basta!”. Cokolwiek by to nie było, nadszedł czas na zmiany, a zmiany w tym przypadku oznaczają nową energię, nowe podejście do żywienia i zupełnie nowe przepisy na śniadanie.

Dlaczego zdrowe śniadanie jest tak ważne?

Jeśli masz jeszcze jakiekolwiek wątpliwości co do tego, że śniadanie w istocie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu całego dnia, mamy dla Ciebie garść faktów zaciągniętych wprost ze źródła o najwyższym stopniu wiarygodności – z Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej. Przywoływane przez NCWŻ badania wskazują dość jednoznacznie, iż osoby rozpoczynające każdy swój dzień od zdrowego śniadania:

  • o 16% zmniejszają ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego,
  • o 18% redukują zagrożenie ze strony tzw. zespołu metabolicznego,
  • o 19% obniżają ryzyko zapadnięcia na cukrzycę typu 2,
  • o 20% rzadziej cierpią na otyłość.

Co jeszcze? Regularnie spożywane śniadanie poprawia koncentrację, pamięć, zdolność uczenia się i wspomaga rozwój intelektualny. Każda z tych właściwości ważna jest zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Więc zamiast planować zakup kolejnego suplementu diety wspomagającego Twój mózg, lepiej pomyśl, co możesz zjeść na śniadanie. Nie masz pomysłu? Przepisy na śniadanie znajdziesz poniżej.

Co można zjeść na śniadanie, by zapewnić sobie właściwy start każdego dnia?

Istnieją dwa podejścia do komponowania pełnowartościowego, zdrowego śniadania, które zapewni Ci zalecaną ilość energii na początku

dnia. Podejścia te zakładają śniadanie składające się w głównej mierze z:

  1. pełnoziarnistych produktów zbożowych (pieczywo razowe, płatki zbożowe, musli, otręby) łączonych z produktami mlecznymi (mleko, jogurt naturalny, kefir, maślanka, ser żółty, twaróg) można dodać napoje roślinne. 
  2. produktów białkowo-tłuszczowych (jaja, awokado, rośliny strączkowe, mięso).

W naszych przepisach na śniadanie znajdziesz pomysły na oba typy lub je łączące.

A to łączenie produktów białkowo-tłuszczowych z węglowodanami złożonymi – jak np. w naszej szakszuce z grzybami na orkiszowej tortilli – ma głęboki sens, ponieważ tego typu kompozycje sprawiają, iż śniadanie staje się posiłkiem w pełni zrównoważonym, zawierającym wszystkie bazowe makroskładniki.

Pomysły na zdrowe śniadanie prosto od dietetyków. Czy słyszałeś o którymś z nich?

A teraz mała garść dietetycznych sekretów, które pozwolą Ci świadomie wybierać konkretne przepisy na zdrowe śniadanie:

  • Czy wiesz, ile kalorii powinien dostarczyć Ci pierwszy i najważniejszy posiłek w ciągu dnia? Przy diecie na poziomie 2000 kcal dziennie powinno to być ok. 25-30% ogólnej wartości, czyli jakieś 500-600 kcal. Przy diecie mniej lub bardziej kalorycznej, staraj się dostosowywać zawsze swoje śniadanie do tego poziomu.
  • A czy wiesz, dlaczego tak dobrym pomysłem na śniadanie jest łączenie pełnoziarnistych produktów zbożowych ze zdrowymi produktami mlecznymi? Ponieważ dzięki takiej kombinacji Twój organizm będzie w stanie lepiej wykorzystać białka znajdujące się w zbożach, a są to białka nie tylko pełnowartościowe, ale i często występujące w naprawdę sporej ilości.

Szybkie śniadanie również może być zdrowe. Jak możesz łatwo je przygotować?

Szukasz pomysłów na szybkie śniadania, ale nie masz pewności, czy można w naprawdę krótkim czasie przygotować pełnowartościowy posiłek? Nasze przepisy udowodnią Ci, że to naprawdę nic trudnego. Większość z tego, co można zjeść na śniadanie, przygotujesz w ciągu zaledwie kilku minut. Mamy też propozycje na potrawy, które dosłownie robią się same. Nasi specjaliści od szybkich, zdrowych śniadań przygotowali dla Ciebie pomysły, które wprost domagają się realizacji. Sprawdź, który z naszych przepisów okaże się Twoim ulubionym.