Zanim do Polski zawitały ziemniaki, byliśmy prawdziwym zagłębiem zbóż i otrzymywanych z nich kaszy. Kasza bowiem to nic innego, jak nasiona zbóż, które w procesie obróbki zostały oczyszczone z niezdatnych do spożycia części ziarna. Przez wieki, aż do dziś, przygotowywaliśmy i przygotowujemy nadal dania z kaszy jęczmiennej, gryczanej, owsianej, mannej czy z prosa. Przepisy z kaszą stanowią podstawę kuchni staropolskiej. Teraz przepisy te wzbogacone zostały o dania z ryżem, co w żaden sposób nie odebrało im ani walorów smakowych, ani wartości odżywczych.

Dlaczego należy jeść dania z kaszą? Jakie korzyści przynosi nam zdrowy obiad z kaszą?

Różne regiony świata, różne kraje dysponują określonymi dobrami i zasobami, których reszta może im zazdrościć. W kategorii polskich dóbr, które u innych mogą wzbudzać zrozumiałe uczucie zazdrości, są nasze polskie zboża i produkowane z nich poszczególne rodzaje kaszy. A kasze te są rozmaitymi wersjami kulinarnego złota, które nie tylko potrafimy sami wytwarzać, ale i przerabiać na wyjątkowe potrawy. Dania z kaszy – o ile są przygotowywane umiejętnie – zawierają szeroką paletę wartości odżywczych, makro i mikroskładników niezbędnych do zdrowego życia. I tak:

  • każde ziarenko kaszy gryczanej to magazyn najlepszych form magnezu, potasu, miedzi, żelaza, manganu i cynku;
  • kasza jęczmienna wyróżnia się wysoką zawartością witaminy z grupy B, a także manganu i selenu;
  • kasza jaglana ma niemal dwukrotnie więcej witaminy B niż kasza jęczmienna, a przy tym naprawdę sporo białka.

Potrawy z kaszą są więc przede wszystkim wysoko wartościowe pod względem żywieniowym, ale też doskonałe pod względem kulinarnym. Kasze jako takie są idealnym dodatkiem do obiadu z mięsa, warzyw czy roślin strączkowych. Mogą być też stosowane zamiennie z ryżem do tak typowo polskich potraw, jak np. gołąbki. Nasze polskie, proste dania z kaszy to skarb, który powinniśmy nauczyć się cenić – dają nam więcej, niż na ogół zdajemy sobie z tego sprawę.

Kasza na śniadanie? Kasza na kolację? Jaki rodzaj kaszy sprawdzi się najlepiej w każdym z tych posiłków?

Oprócz wartości odżywczych, dania z kaszy dają nam też możliwości komponowania dziennego jadłospisu w naprawdę ciekawy, różnorodny sposób. Poszczególne rodzaje kaszy sprawdzą się lepiej w innych posiłkach, dzięki czemu możesz śmiało tak zaplanować swoją dietę, aby w każdym z nich znalazło się miejsce dla kaszy lub ryżu. Kasza na śniadanie? Spróbuj dania z lekkostrawną kaszą bulgur lub bogatą w witaminę B kaszą jaglaną. Kasza na obiad? Spójrz na nasze przepisy. Znajdziesz tam sporo typowo obiadowych dań z kaszą gryczaną lub z ryżem. Kasza na kolację? Być może coś na słodko, a więc np. z kaszą manną? W królestwie kasz Ty decydujesz o tym, które zboża zaprosisz do swojego stołu. One odwdzięczą Ci się za to zaproszenie stukrotnie.

Co sprawia, że warto jeść dania z ryżem? Dlaczego właśnie ryż stał się podstawą wyżywanie milionów ludzi na całym świecie?

Jak to się dzieje, że choć ryż stanowi podstawę wyżywienia całej Azji i sporej części Afryki, mieszkańcy znajdujących się tam krajów nie narzekają na monotonię diety. Być może dlatego, że ryż można przygotować na setki, a może nawet i tysiące sposobów. Wśród naszych przepisów znalazło się wyłącznie kilka przykładowych dań z ryżu, które możecie przyrządzić szybko i bez wysiłku. A przyrządzić je warto, ponieważ ryż jest lekkostrawny, pomaga regulować poziom cukru we krwi, zapobiega nowotworom, jest wartościowym źródłem białka i węglowodanów, no i wspiera serce wraz z całym układem krwionośnym. A czy jest smaczny? Mistrzowie kuchni chińskiej lub japońskiej mają w tej kwestii z dawna ustalone zdanie.