Produkty strączkowe od Melvit

Rośliny strączkowe są bardzo powszechne w polskiej kuchni. Mają pozytywny wpływ nie tylko na zdrowie lecz również na naszą figurę, przez co ich spożywanie polecają dietetycy. Do roślin strączkowych zaliczamy   fasole, groch, soczewice, a także ciecierzycę Ich wspólną cechą jest niski indeks glikemiczny, przez co nie powodują szybkiego wzrostu poziomu glukozy we krwi.

Rośliny strączkowe są również dobrym źródłem białka, które może skutecznie zastępować to pochodzenia zwierzęcego. Warzywa strączkowe dostarczają również węglowodanów i błonnika.

Należy wspomnieć, że rośliny strączkowe bogate są w wielonasycone kwasy tłuszczowe oraz składniki mineralne takie jak jod, potas, fosfor, wapń i żelazo.

Warto więc poznać bliżej najpopularniejsze rośliny strączkowe jakie znajdują się pośród produktów Melvit.

Cieciorka

Cieciorka nazywana inaczej grochem włoskim pochodzi z rodziny bobowatych. Potrawy z niej wykonane powinny być wdrożone do codziennej diety, ponieważ posiada zbawienny wpływ na organizm. Cieciorka zawiera witaminy z grupy B takie jak witamina B9 i B6, oraz mikroelementy takie jak żelazo, fosfor i magnez wraz z cynkiem i potasem. Do celów zdrowotnych wykorzystuje się ziarna jak również i liście cieciorki. Regularne spożywanie ciecierzycy pomaga w regulacji prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Pomaga również w kontroli apetytu oraz zmniejsza ryzyko rozwoju chorób.

Soczewica i jej odmiany

Spożywanie soczewicy wspomaga odchudzanie, poprawia samopoczucie oraz wzmacnia odporność. Co ważne jest lekkostrawna i bardzo smaczna. Jest to oczywiście roślina strączkowa będąca źródłem wielu cennych dla zdrowia substancji odżywczych. W skład soczewicy wchodzi białko, błonnik pokarmowy, witaminy z grupy B oraz składniki mineralne takie jak magnez, żelazo, miedź oraz mangan, cynk i fosfor z potasem.

Soczewica występuje w kilku rodzajach a najpopularniejsze z nich to:

Soczewica czerwona – jest to brązowa odmiana soczewicy tylko pozbawiona zewnętrznej łuski. Można ja rozgotować na papkę i idealnie łączy się z warzywami, a także przyprawami;

Soczewica czarna – składa się z małych okrągłych ziarenek i zawiera bardzo dużo antyoksydantów. Podczas gotowania zachowuje swój kształt.

Soczewica żółta – bardzo szybko można ją rozgotować. Jest najdelikatniejsza odmianą soczewicy i doskonale łączy się z warzywami;

Soczewica zielona – wykorzystywana do sałatek, nie rozgotowuje się  i zachowuje swój kształt.