• Partner strategiczny:

Aktualności

Melvit rozmawia o przejęciach w Polsce i w Czechach

Producent przetworów zbożowych Melvit prowadzi rozmowy w sprawie przejęcia z trzema podmiotami w Polsce i z jedną firmą na terenie Czech. 

– Rozmawiamy zarówno o przejęciu jak i innych powiązaniach kapitałowych, np. o możliwym połączeniu, czy współpracy handlowej. Wszystkie rozwiązania, które by dawały jakieś synergie dla obu firm, są mile widziane – mówi Sławomir Kamiński, prezes firmy Melvit, w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl.

Melvit na początku września poinformował o planach przejęcia młyna. – Po tej informacji zgłosiło się do nas kilka podmiotów, które chciałyby z nami współpracować. Ze względu na to, że poszerzamy segment mąk specjalistycznych, w tym segmencie upatrujemy swoje miejsce jeśli chodzi o produkty zbożowe. Segment mąk specjalistycznych to nasza druga część działalności, którą chcemy rozwijać, dlatego szukamy na rynku młyna specjalistycznego czy pszennego, który byłby w stanie sprostać naszym oczekiwaniom. Interesują nas tylko firmy, które na rynku już zaznaczyły swoją obecność, czy to brandową, czy w postaci dostaw w markach własnych – mówi Sławomir Kamiński.

Firma zamierza sprzedawać mąki specjalistyczne między innymi w kanale B2B. – Bardzo mocno rozwijamy sprzedaż do kanału B2B, mamy sporo zapytań od podmiotów z tego rynku. Ostatnio powstaje wiele różnego rodzaju piekarni specjalistycznych. Jesteśmy też głównym dostawcą do czołowych graczy w segmencie mięsnym, szczególnie w okresach letnich – mam tu na myśli kasze jęczmienne, gryczane – tłumaczy prezes firmy Melvit.

Nie chce zdradzać, jaką kwotę spółka przeznacza na przejęcia, ale zapewnia, że mniejszościowy akcjonariusz firmy, fundusz Resource Partners, będzie ją w tym wspierał.

– W naszym akcjonariacie w 2010 roku pojawił się fundusz Resource Partners, z którego współpracy jesteśmy bardzo zadowoleni. Mamy zapewnienie funduszu, że każda inwestycja, która będzie ekonomicznie uzasadniona będzie ze strony funduszu wspierana

– mówi Sławomir Kamiński.

– Nie chciałbym mówić o wartości, ale mogę potwierdzić, że prowadzimy rozmowy z trzema podmiotami w Polsce i z jedną firmą na terenie Czech – dodaje. Podkreśla też, że jest jeszcze za wcześnie by określić, kiedy mogłoby dojść do przejęcia.

Jak mówi prezes firmy Melvit, spółka chce rozwijać się nie tylko w Polsce, ale też za granicą.

– Interesują nas także kraje ościenne, ale sytuacja rozwija się bardzo szybko. Z jednej strony rozglądamy się za inwestycjami, firmami, które moglibyśmy przejąć, ale także do nas wpływają różnego rodzaju zapytania dotyczące przejęcia naszej firmy, od zagranicznych inwestorów – mówi. Przyznaje tym samym, że także Melvit może być atrakcyjnym celem przejęcia.

– Myślę, że każda firma dobrze działająca na rynku jest czyimś celem. Jesteśmy otwarci dla rozmowy, pytania do naszej firmy wpływają. Jeżeli pojawiłyby się oferty, które pozwoliłyby na zwiększenie skali naszej działalności, to oczywiście bylibyśmy tym zainteresowani – zapewnia. Podkreśla, że Melvit zakłada przede wszystkim rozwój organiczny, jednak bierze pod uwagę, że do szybszego tempa wzrostu i zwiększenia skali potrzebne są przejęcia.

– Na pewno do każdego z nich będziemy podchodzić ostrożnie, wnikliwie analizować każdą firmę. Niejedna firma poprzez przejęcia popadła w kłopoty. Chcemy tego uniknąć. W naszym akcjonariacie mamy fundusz inwestycyjny, który nam w tym pomaga, analizuje rynek. Dlatego myślę, że jeśli podejmiemy decyzję o akwizycji, to będzie to decyzja trafna – mówi Sławomir Kamiński.

– Chciałbym też podkreślić, że nie interesują nas firmy, które są w złej kondycji finansowej, tylko takie przedsiębiorstwa, które od dawna działają na rynku i radzą sobie dobrze. Tylko z takimi firmami chcemy współpracować – dodaje.