proso

Kasza Jaglana

Kasza jaglana

Wartość odżywcza kaszy jaglanej

Wartość odżywcza produktu w 100g:

Kasza jaglana to łuskane ziarno prosa, tzw. zboża archaicznego. Zboże to uprawiano w Chinach już 8 tys. lat p.n.e., również w Europie od wieków było powszechne, niestety w okresie powojennym straciło na znaczeniu. Dziś na nowo odrywane zyskuje na popularności ze względu na swoje cenne właściwości, bardzo istotne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

JAGŁY SĄ ZASADOTWÓRCZE

Kasza jaglana ma odczyn zasadowy, dzięki temu odkwasza organizm. Zastanawiasz się skąd kwas w organizmie? Z jedzenia. Wiele artykułów spożywczych, które często stanowią podstawę dzisiejszego żywienia ma odczyn kwasowy. Zaburzenie równowagi kwasowo-zasadowej tzn. przewaga odczynu kwasowego w organizmie może prowadzić do poważnych zaburzeń, ale przede wszystkim powoduje złe samopoczucie i utratę energii. Dlatego tak istotne jest włączenie kaszy jaglanej do codziennej diety, aby poczuć się lepiej, mieć więcej energii i uśmiechu.

OSUSZA NADMIAR ŚLUZU Z ORGANIZMU

W okresie przeziębień, kiedy organizm produkuje większe ilości śluzu warto włączyć do swojego menu kaszę jaglaną, która dzięki swoim właściwościom pomaga w jego usuwaniu. Śluz w organizmie jest również pochodną spożywania mięsa, produktów głęboko smażonych, czy produktów w mąki pszennej białej, dlatego w okresie jesiennym, warto stawiać na kaszę jaglaną.

OCZYSZCZA JELITA

Kasza jaglana jest skuteczną "miotełką", oczyszczającą jelita ze złogów, które powstały w wyniku spożywania tłuszczów, nabiału, białej mąki czy cukru rafinowanego. Jest to naturalna metoda, dzięki której poczujesz się lżej. Pamiętaj, że w resztkach jedzenia, które pozostają w Twoim organizmie są niechciane toksyny, które należy usunąć. Jedząc kaszę jaglaną zrobisz to delikatnie i bezinwazyjnie.

WPIERA UKŁAD INNMUNOLOGICZNY

Kolejną cenną właściwością kaszy jaglanej jest jej korzystny wpływ na układ odpornościowy. Dzięki dużej zawartości cennych minerałów i witamin wpiera nasz organizm w walce z bakteriami i wirusami, z pewnością jest lepszym dodatkiem do jesiennego menu niż suplementy diety.

JEST LEKKOSTRAWNA

Kasza jaglana jest również niezastąpiona w przypadku wszelkich dolegliwości żołądkowych. Jest lekkostrawna i powinna być jedzona przez dzieci.

BOGATA W KRZEMIONKĘ

Kasza jaglana jako jeden z niewielu produktów spożywczych zawiera krzemionkę, która zadba o piękny wygląd, włosów, skóry i paznokci.

JEST BEZGLUTENOWA

Proso naturalnie jest zbożem bezglutenowym.

Kasza jaglana to cenny produkt spożywczy, który dzięki naturalnym właściwościom zastąpi suplementy diety i leki. Jednak aby poczuć właściwości kaszy na własnej skórze musisz jeść ją regularnie. Bo jak każdy naturalny produkt nie zadziała po pierwszej porcji, ale spożywana często przyniesie wiele korzyści dla organizmu.

Maia Sobczak

Przepisy Mai Sobczak

Autorka bloga Qmam kasze z zawodu psycholog, dietoterapeuta, konsultantant Ajurwedy (Jiva Ayurveda Institute) .Na co dzień tworzy zdrowe, wzmacniające ciało i umysł receptury, leczy pysznym jedzeniem, fotografuje, pisze artykuły i stylizuje kulinarnie. W życiu kieruje się zasadą równowagi, pasjonuje się wpływem naturalnych składników na organizm i psychikę, wierzy że sekret szczęścia ukryty jest w codzienności, prostocie i zwykłych gestach. Pisze i fotografuje dla magazynów Kuchnia, Gaga, Kukbuk i Joga. Jest autorką nowej książki o kaszy, prostym i wspierającym jedzeniu pt. "Qmam kaszę. Powrót do korzeni". Razem z Grzegorzem Łapanowskim wydała książkę "Szkoła na widelcu. Najlepsze przepisy dla całej rodziny". Jako ekspert pojawia się nie tylko w programach kulinarnych, artykułach również prowadzi warsztaty i wykłady. Wspiera poszukujących siebie w zmianie sposobu myślenia o jedzeniu czy w przebudowaniu nawyków żywieniowych.

Jaglanka ze śliwkami i bazylią

Składniki

  • 0,5 szklanki kaszy jaglanej Melvit
  • 1 łyżka masła klarowanego
  • szczypta kardamonu
  • szczypta różowej soli
  • 10 dojrzałych śliwek
  • 4-5 obranych, świeżych orzechów włoskich
  • 1/2 łyżki syropu klonowego lub innego dobrego słodu
  • kilka listków świeżej bazylii

Sposób przygotowania

  1. Śliwki myję, kroję na pół i wyciągam pestkę.
  2. Kaszę jaglaną przelewam na sicie, podprażam na połowie masła klarowanego, dodaję szczyptę kardamonu, soli i śliwki. Całość razem przesmażam, zalewam pełną szklanką gorącej wody i gotuję aż kasza będzie miękka. Zestawiam garnek z ognia i nakrywam pokrywką.
  3. Orzechy włoskie wyciągam z łupinek i delikatnie rozgniatam lub kroję na mniejsze kawałki.
  4. Na patelni rozgrzewam masło klarowane, wrzucam orzechy, dodaję syrop klonowy i chwilę podsmażam.
  5. Na miseczkę wykładam porcję kaszy ze śliwkami, polewam podprażonymi orzechami i dekoruję świeżą bazylią.
Smacznego!

Kasza jaglana z dynią, burakiem i jabłkiem

Składniki

  • 1/2 szklanki kaszy jaglanej Melvit
  • 1 i 1/2 łyżki masła klarowanego
  • 1 mały burak
  • 1/4 małej dyni hokkaido lub innej
  • 1 duże kwaśne jabłko
  • 1/4 łyżeczki czarnego pieprzu
  • 4-5 listków świeżej szałwii
  • szczypta różowej soli

Sposób przygotowania

  1. Kaszę jaglaną gotuję w proporcji 1:2,5, przelewając ją wrzątkiem na gęstym sicie.
  2. Dynię myję, oczyszczam i kroję na średniej grubości pióra. Z jabłka wycinam gniazdo nasienne i razem ze skórką kroję na średniej grubości „uśmiechy”. Buraka obieram, myję i kroję na cienkie paseczki.
  3. Na woku lub głębokiej patelni z cienkim dnem rozgrzewam masło klarowane, wrzucam listki szałwii i podsmażam na dość wysokim ogniu. Dodaję cienkie słupki z buraka i dynię, całość podsmażam aż warzywa będą lekko al dente.Na koniec dodaję świeżo mielony pieprz, sól i jabłko ze skórką. Jeszcze raz przesmażam i zestawiam z ognia.
  4. Na talerz wykładam podsmażone warzywa z jabłkiem. Na patelnię ze smakiem i zapachem po smażeniu wykładam kaszę i energicznie ją podsmażam. Serwuję obok warzyw.
Smacznego!
Gotujna1, 2, 3!

Wybierz rodzaj i ilość kaszy.
Naucz się gotować wszystkie rodzaje!

PAMIĘTAJ:
Wszystkie kasze przed gotowaniem należy przelać obficie zimną wodą!
Nie mieszaj kaszy podczas gotowania bo przywrze bo garnka!
Na koniec pozostaw kaszę pod przykryciem, aby spokojnie wchłonęła całą wodę!