Gryka

Kasza gryczana

Kasza gryczana

Wartość odżywcza kaszy gryczanej białej

Wartość odżywcza produktu w 100g:

 

Wartość odżywcza kaszy gryczanej prażonej

Wartość odżywcza produktu w 100g:

Gryka była uprawiana już 6000 lat p.n.e. na terenach Azji Południowo-Wschodniej. W Europie najstarsze jej ślady z około 5300 roku p.n.e. odnaleziono w Finlandii. Do Polski grykę sprowadzili Tatarzy i od tamtej pory przez wieki królowała na polskich stołach. W czasach postkomunistycznych kojarzona z barami mlecznymi dziś wraca do łask ze względu na bogactwo wartości odżywczych.

DWA TYPY KASZY

Kaszę gryczaną możesz kupić prażoną lub białą. Prażona kasza gryczana ma specyficzny zapach i smak, po ugotowaniu jest sypka. Biała kasza gryczana to kasza bardziej naturalna o łagodniejszym smaku. .

KASZA LECZY

Dzięki zawartości przeciwutleniaczy, a dokładniej flawonoidów kasza gryczana ma właściwości lecznicze - działa przeciwmiażdżycowo, wzmacnia naczynia krwionośne. Obniża również ryzyko wystąpienia nadciśnienia i chorób układu krążenia.

GRYCZANA RUTYNA

Przedstawicielem flawonoidów występującym w gryce w największej ilości jest rutyna. Szacuje się, że spożycie 100 g kaszy gryczanej dostarczy organizmowi zbliżoną ilość flawonoidów do jednej tabelki Rutinoscorbinu. Dlatego warto spożywać ją w okresach kiedy najczęściej się przeziębiamy.

ALKALIZUJE ORGANIZM

Kasza gryczana podobnie jak kasza jaglana ma odczyn zasadowy, dlatego reguluje poziom kwasowości w organizmie. Jest to niezwykle istotne, gdyż niestety większość spożywanych produktów ma działanie kwasotwórcze, negatywnie oddziałujące na organizm, a co za tym idzie na samopoczucie i zdrowie.

SUPER BIAŁKO

Białko kaszy gryczanej ma największą wartość żywieniową ze wszystkich zbóż i może być lepiej wykorzystywane przez organizm niż to znajdujące się np. w roślinach strączkowych. 100 g kaszy gryczanej dostarczy wszystkich niezbędnych aminokwasów, tych, których ludzki organizm sam nie wytworzy. Stąd nasza rada włącz grykę do codziennego menu.

KASZA NA POPRAWĘ HUMORU

W gryce znajdziemy wiele witamin z grupy B, które przede wszystkim są odpowiedzialne za funkcjonowanie układu nerwowego, a tym samym zdrowia psychicznego. Witaminy z grypy B łagodzą napięcia nerwowe i pozytywnie wpływają na nastrój. Ale to nie wszystko, witaminy te uczestniczą również w przemianie glukozy na energię dostarczaną m. in. do mózgu - tym samy poprawiają jego sprawność.

MAGNEZOWA BOMBA

Kasza gryczana zawiera również dużo magnezu, zatem wszyscy miłośnicy kawy powinni o niej pamiętać!

Kasza gryczana nie przypadkowo zyskała miano "królowej kasz", możesz jeść ją pod różnymi postaciami z warzywami, z mięsem, zapiekaną, w zupie, w postaci farszu np. do pierogów. Pomysłów jest mnóstwo, ważne, żeby znalazła stałe miejsce w Twoim menu, bo wyjdzie Ci to na zdrowie.

Maia Sobczak

Przepisy Mai Sobczak

Autorka bloga Qmam kasze z zawodu psycholog, dietoterapeuta, konsultantant Ajurwedy (Jiva Ayurveda Institute) .Na co dzień tworzy zdrowe, wzmacniające ciało i umysł receptury, leczy pysznym jedzeniem, fotografuje, pisze artykuły i stylizuje kulinarnie. W życiu kieruje się zasadą równowagi, pasjonuje się wpływem naturalnych składników na organizm i psychikę, wierzy że sekret szczęścia ukryty jest w codzienności, prostocie i zwykłych gestach. Pisze i fotografuje dla magazynów Kuchnia, Gaga, Kukbuk i Joga. Jest autorką nowej książki o kaszy, prostym i wspierającym jedzeniu pt. "Qmam kaszę. Powrót do korzeni". Razem z Grzegorzem Łapanowskim wydała książkę "Szkoła na widelcu. Najlepsze przepisy dla całej rodziny". Jako ekspert pojawia się nie tylko w programach kulinarnych, artykułach również prowadzi warsztaty i wykłady. Wspiera poszukujących siebie w zmianie sposobu myślenia o jedzeniu czy w przebudowaniu nawyków żywieniowych.

Jabłka z kaszą gryczaną białą i miętą

Składniki

  • 1/4 szklanki kaszy gryczanej białej Melvit
  • 1/4 szklanki białego wina półsłodkiego zmieszanego z 1/4 szklanki wody
  • szczypta świeżo mielonego czarnego pieprzu
  • szczypta soli
  • 2 średniej wielkości jabłka, najlepiej jedno słodkie drugie kwaśne
  • łyżka lub dwie masła klarowanego
  • 2 łyżeczki brązowego cukry trzcinowego
  • garść świeżej mięty

Sposób przygotowania

  1. Kaszę gryczaną płuczę na sicie, podprażam na odrobinie masła klarowanego, zalewam mieszanką wina z wodą i gotuję na wolnym ogniu aż wchłonie prawie całą wodę.
  2. Odstawiam pod przykryciem na kilka chwil. Świeżą miętę szatkuję lub wybieram najmniejsze listki.
  3. Jabłka myję, wycinam gniazda nasienne i kroję na łódeczki razem ze skórką.
  4. Na patelni rozgrzewam masło klarowane, podsmażam na dużym ogniu jabłka z dodatkiem cukru, dodaję świeżo mielony pieprz i szczyptę soli.
  5. Ugotowaną kaszę gryczaną mieszam ze świeżą miętą i serwuję z pięknie podsmażonymi jabłkami.
Smacznego!

Zupa grzybowa z kaszą gryczaną i wędzoną śliwką

Składniki

  • 3 garście kaszy gryczanej palonej Melvit (przepłukanej)
  • włoszczyzna
  • szczypta kuminu
  • plasterek świeżego imbiru
  • łyżka masła klarowanego
  • dwie suszone, wędzone śliwki
  • świeżo mielony pieprz czarny – szczypta
  • dwa owoce jałowca
  • kubek suszonych grzybów leśnych
  • łyżka sosu sojowego
  • natka pietruszki gałązka
  • szczypta kurkumy

Sposób przygotowania

  1. Włoszczyznę obieram, myję i kroję na pół.
  2. Grzyby myję na sicie, zalewam w misce gorącą wodą i odstawiam na około 30 minut.
  3. Kaszę płuczę na gęstym sicie i odstawiam do obcieknięcia.
  4. Do garnka z grubym dnem a najlepiej żeliwnym dodaję szczyptę kurkumy, rozpuszczam masło klarowane, dodaję suszone śliwki, włoszczyznę zaczynając od marchewki, pietruszki, selera i na końcu pora.
  5. Podsmażam dokładając kumin, plaster imbiru, pieprz, dwa owoce jałowca, na końcu wlewam grzyby razem z wodą z moczenia i z łyżką sosu sojowego - w razie potrzeby dolewam więcej wody.
  6. Doprowadzam całość do wrzenia, wrzucam gałązkę natki pietruszki, kaszę i gotuję do miękkości. Serwuję z poszatkowaną, świeżą natką.
Smacznego!
Gotujna1, 2, 3!

Wybierz rodzaj i ilość kaszy.
Naucz się gotować wszystkie rodzaje!

PAMIĘTAJ:
Wszystkie kasze przed gotowaniem należy przelać obficie zimną wodą!
Nie mieszaj kaszy podczas gotowania bo przywrze bo garnka!
Na koniec pozostaw kaszę pod przykryciem, aby spokojnie wchłonęła całą wodę!