• Partner strategiczny:

Aktualności

Odpowiedź do raportu Foodrentgen „Prześwietlamy kasze jaglane” z dnia 12.05.2020

W odpowiedzi na raport opublikowany przez Fundację Foodrentgen „Prześwietlamy kasze jaglane” pragniemy poinformować naszych Konsumentów, że najwyższa jakość produktów jest dla nas priorytetem. Nasz Zakład Produkcyjny ma bardzo restrykcyjne standardy przyjmowania zbóż do produkcji, od naszych dostawców wymagamy badań potwierdzających zgodność pod kątem obecności pozostałości pestycydów. Sami również zlecamy badania w niezależnych akredytowanych laboratoriach i tylko taki odpowiedni surowiec trafia do produkcji.

W nielicznych sytuacjach zdarza się, że wyniki badań tych samych partii mogą się różnić w zależności od podmiotu badawczego jak również od próbki pobranej do kontroli. Taka sytuacja miała miejsce w przypadku próby przebadanej przez Fundację Foodrentgen, posiadamy zgodne wyniki badań na ten surowiec i dlatego został on dopuszczony do produkcji.

Aby uniknąć w przyszłości podobnych sytuacji konieczne jest poprawienie jakości zboża, co wiąże się z jego kontrolą już na poziomie pola, na którym jest uprawiane. Problem nie zniknie dopóki swoich praktyk nie zmienią rolnicy, którzy używają glifosatu niezgodnie z zaleceniami. A to może stać się pod naciskiem rynku (wspólnego stanowiska odbiorców) i zmian przepisów, które dziś obarczają odpowiedzialnością tylko firmy sprzedające produkt końcowy, a nie rolników. 

Mając na uwadze dobro naszych Konsumentów w marcu podjęliśmy kroki, aby wspólnie z innymi producentami podjąć rozmowy z Ministrem Rolnictwa. Niestety działania te zostały przerwane przez sytuację epidemiologiczną, ale powrócimy do nich jak tylko będzie to możliwe. Mamy nadzieję, że planowane rozmowy doprowadzą do podjęcia odgórnych decyzji, które wpłyną na praktyki rolników, co poskutkuje poprawą jakości zboża wykorzystywanego do produkcji, a tym samym wyeliminują produkty niezgodne z rynku.

Zarząd Spółki Melvit S.A.

MELVIT S.A. © 2019 Wszelkie prawa zastrzeżone

Projekt: Kreatika Studio | Realizacja: Rock The Web | Strony internetowe